فوتسال

بهترین بازیکن آسیا و سودای مربیگری

بهترین بازیکن آسیا و سودای مربیگری

دوره جدید مربیگری در کشور کویت با حضور 2 چهره ایرانی می‌تواند اتفاق خبرساز باشد.

به گزارش فوتبالز کشور کویت در سالیان گذشته در عرصه فوتبال و فوتسال سرمایه‌گذاری گسترده‌ای داشته و جمعیت حدوداً یک میلیونی این کشور باعث شده تا آن‌ها برای کشف استعدادهای برتر به سراغ سایر کشورها بروند و با جذب مدرسان بین‌المللی کنفدراسیون فوتبال آسیا، درصدد آن هستند تا در چشم‌اندازی بلندمدت تا سال 2030 بتوانند به قدرت برتر به ویژه در عرصه فوتسال آسیا دست پیدا کنند و در رقابت‌های با غول‌های آسیا از جمله ایران بتوانند تنه به تنه شوند.

چشم‌انداز کویتی‌ها با چهره‌هایی ایرانی محقق می‌شود!

کویتی‌ها در مسیر پیشرفت خود به‌سراغ چهره‌های نام‌آشنا ایرانی هم آمده‌اند. آن‌ها که در عرصه فوتسال مردان با چهره موفقی مانند حسین شمس سابقه همکاری دارند، درصدد آن هستند تا با سرمربی سابق تیم ملی فوتسال ایران به توافق برسند و گفته می‌شود که حضور محمد ناظم‌الشریعه در رأس هرم کادرفنی تیم ملی کویت مسجل شده است. فارغ از موضوع فوتسال مردان، آن‌ها در 5 سال اخیر سرمایه‌گذاری کلانی در عرصه فوتسال زنان داشته‌اند و حضور یک چهره موفق ایرانی باعث شده تا فوتسال کویت با تحولی تاریخی مواجه شود.

شهرزاد مظفر که در قامت سرمربی تیم ملی فوتسال زنان ایران توانست دستاوردی مهم را رقم بزند و ایران را به قهرمانی آسیا رساند، بعد از مسابقات جام ملت‌های آسیا 2018 با مدیران فدراسیون فوتبال کویت به توافق رسید و حالا وارد پنجمین سال فعالیتش در کشور کویت شده است. مظفر که یکی از برجسته‌ترین مدرسان کنفدراسیون فوتبال آسیا و سازمان جهانی فوتبال به‌شمار می‌رود، بعد از حضورش در کویت توانسته لیگ فوتسال زنان این کشور را راه‌اندازی کند و در عرصه ملی هم گام‌های موثری در زمینه تقویت تیم ملی این کشور برداشته است.

سرمربی ایرانی تیم ملی فوتسال زنان کویت حالا در تازه‌ترین اقدام خود قرار است در قامت مدرس در کشور کویت فعالیت کند و بعد از تجربه یک دوره موفق برگزاری دوره مربیگری، حالا با تلاش مدیران فدراسیون فوتبال کویت قرار است دوره‌ای آموزشی با حضور چهره‌های سرشناس در سطح قاره آسیا برگزار شود و در این دوره، شهرزاد مظفر می‌خواهد برای چهره‌های خواهان مدرک مربیگری سطح دو آسیا در قامت مدرس، نکات آموزشی را بیان کند.

دنیای متفاوت ستارگان زن ایرانی؛ درس مربیگری توأمان با دوران بازی!

فوتبالیست‌ها و اغلباً فوتسالیست‌های حوزه مردان در دوران بازی خود به سراغ کلاس‌های مربیگری نمی‌روند و بعد از آنکه به گام پایانی فعالیت‌شان در عرصه باشگاهی و ملی برسند و کفش‌هایشان را آویزان کنند، فعالیت خود در کسوت مربی را آغاز می‌کنند و به سراغ حضور در دوره مربیگری می‌روند اما در حوزه زنان، شرایط متفاوت است و بسیاری از بازیکنان موازی با فعالیت خود در زمین مسابقه، کلاس‌های مربیگری را هم می‌گذرانند تا بعد از اتمام دوره بازی خود به سرعت بتوانند در قامت مربی شروع به کار کنند.

نیلوفر اردلان در سالیان گذشته در چنین شرایطی بود و توانست به سرعت خود را با شرایط تازه وفق بدهد و حالا یکی از موفق‌ترین مربیان ایرانی است و توانسته افتخارات چشمگیری در عرصه مربیگری به‌دست آورد. در کنار اردلان می‌توان به فرزانه توسلی اشاره داشت که همچنان در قامت دروازه‌بان در عرصه باشگاهی و ملی مشغول به فعالیت است اما در سال گذشته توانست مدرک سطح دو آسیا را دریافت کند تا در قامت مربی هم بتواند یکی از چهره‌های بادانش حاضر در فوتسال زنان ایران به‌شمار آید.

کریمی تازه‌ترین ستاره در مسیر مربیگری

فرشته کریمی ستاره فوتسال زنان ایران که از او به عنوان برترین بازیکن آسیا یاد می‌شود، در تصمیمی جالب‌توجه در تعطیلات مسابقات باشگاهی در ایران به دنبال دریافت ویزای کشور کویت است و رایزنی‌های خود را در این زمینه انجام داده تا بتواند سفری با محوریت گذراندن دوره آموزشی به کشور کویت داشته باشد.

کریمی که سابقه بازی در لیگ کویت را هم دارد، به دنبال آن است تا زیرنظر شهرزاد مظفر که از او به عنوان یکی از بهترین سرمربیان فوتسال آسیا یاد می‌شود و سابقه قهرمانی در سطح آسیا را در کارنامه خود دارد، دوره مربیگری‌اش را بگذراند و طبق آخرین اطلاعات به‌دست آمده، قرار است دوره آموزشی در هفته نخست اردیبهشت‌ماه به انجام برسد و ستاره فوتسال زنان ایران و آسیا در حال نهایی‌کردن فرآیند سفر خود به کویت است تا بعد از دریافت مدرک سطح یک آسیا، بتواند مدرک سطح دوم را هم زیرنظر شهرزاد مظفر کسب کند و در دوره بین‌المللی به میزبانی کشور کویت، گام‌های خود در مسیر مربی شدن را بردارد.

ستاره 34 ساله فوتسال زنان ایران البته همچنان به دنبال بازی در عرصه باشگاهی و ملی است و تصمیمی برای خداحافظی ندارد، اما رویاهای او بعد از پایان دوران بازی و فعالیت در قامت مربی (در عرصه آکادمیک و باشگاهی) باعث شده تا فرشته کریمی پیش از رسیدن به نقطه پایان خود در عرصه بازی، دوره‌های دانش‌افزایی را هم بگذراند تا بتواند شرایطی ایده‌آل فعالیت خود را در کسوت سرمربی آغاز کند؛ به‌ویژه آنکه فرصتی طلایی نصیب کریمی شده که بتواند زیرنظر سرمربی قهرمان آسیا، اطلاعات فنی و مربیگری خود را به‌روز کرده و مدرک خود را دریافت کند.

گفتنی است که فدراسیون فوتبال ایران هم با پیگیری‌های دپارتمان آموزش در نظر دارد در اردیبهشت‌ماه 1402 برای اولین‌بار دوره سطح سوم مریبگری آسیا را برگزار کند که به نظر می‌رسد در این دوره، چهره‌های سرشناسی حضور پیدا کنند و برای رسیدن به بالاترین مدرک مربیگری در سطح قاره آسیا، رقابت کنند.

◾️منبع:فوتبال360 ◾️عکس :کیمیا قاسم زاده

◾️با فوتبالز همراه شوید ◾️فوتبالز را در اینستاگرام دنبال کنید ◾️footballs.women@

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا