فوتسال

بی‌تفاوتی مطلق به مهم‌ترین تورنمنت سال

بی‌تفاوتی مطلق به مهم‌ترین تورنمنت سال

با وجود در پیش بودن مسابقات قهرمانی داخل سالن آسیا، همچنان خبری از تشکیل اردوهای تیم ملی فوتسال زنان نیست.

به گزارش فوتبالز تیم ملی فوتسال زنان ایران با تکیه بر 2 قهرمانی پیاپی در مسابقات جام ملت‌های آسیا به عنوان برترین تیم قاره شناخته می‌شود؛ اما با وجود موفقیت‌های چشمگیر در رقابت‌های جام ملت‌ها، همچنان کابوسی دیرینه برای فوتسال زنان ایران وجود دارد و آن‌هم موفقیت در مسابقات داخل سالن آسیا است؛ تورنمنتی که هیچ‌گاه تیم ملی ایران نتوانسته در آن به موفقیت برسد و همواره دستش از جام قهرمانی کوتاه مانده و در سال پیش‌رو، ملی‌پوشان در سودای طلسم‌شکنی هستند.

بی‌تفاوتی مطلق به مهم‌ترین تورنمنت سال

مسابقات داخل سالن آسیا قرار بود در سال 2021 به میزبانی کشور تایلند به انجام برسد اما شیوع گسترده ویروس کرونا باعث شد تا شورای المپیک آسیا در تصمیم خود تجدیدنظر کند. سرانجام بعد از تعویقی 2 ساله، قرار است این دوره از مسابقات از 17 تا 26 نوامبر 2023 (26 آبان تا 5 آذر 1402) به میزبانی تایلند برگزار شود. مسئولان فدراسیون فوتبال با وجود فاصله 5 ماهه تا آغاز مسابقات داخل سالن آسیا، هیچ برنامه روشنی در زمینه برپایی اردوهای ملی ندارند. حتی تکلیف کادرفنی تیم ملی هم همچنان در شرایط بلاتکلیفی قرار دارد!

حسرت 18 ساله برای رسیدن به جام

زنان فوتسال ایران در اولین دوره مسابقات داخل سالن آسیا که در سال 2005 به میزبانی کشور تایلند برگزار شد، حضور نداشتند؛ اما اولین دوره حضور ایران در سال 2007 به میزبانی کشور ماکائو به‌ثبت رسید که ملی‌پوشان در این دوره از رقابت‌ها به مقام پنجم رسیدند. در سال 2009 که مسابقات به میزبانی ویتنام برگزار شد، فوتسال زنان ایران جایگاه چهارم را به‌دست آورد. در سال 2013، بهترین افتخار تاریخ فوتسال زنان ایران در مسابقات داخل سالن آسیا به‌دست آمد و تیم ملی ایران توانست در اینچئون کره‌جنوبی جشن نایب‌قهرمانی بگیرد.

تیم ملی فوتسال زنان ایران بعد از قهرمانی در جام ملت‌های آسیا، در مسابقات داخل سالن در سال 2017 به میزبانی کشور ترکمنستان شرکت کرد.  در این دوره از رقابت‌ها، ملی‌پوشان به مقام سوم رسیدند. حالا بعد از 18 سال چشم‌انتظاری امید دارند که در سال 2023 بتوانند فاتح این رقابت‌ها شوند و در قامت مدافع عنوان قهرمانی خود را برای حضور در مسابقات داخل سالن آسیا 2025 که به میزبانی کشور عربستان برگزار خواهد شد، آماده کنند.

بلاتکلیف‌ترین تیم ملی در فدراسیون فوتبال

فدراسیون فوتبال پس از شیوع پاندمی کرونا، بی‌توجهی مطلقی به تیم ملی فوتسال زنان ایران داشته و به جز حضور اجباری در مسابقات کافا و البته انجام بازی‌های دوستانه از پیش تعیین‌شده با روسیه، هیچ برنامه‌ریزی منظمی از سوی مسئولان فدراسیون برای سامان دادن به تیم ملی فوتسال زنان انجام نشده و همچنان این بی‌توجهی‌ها ادامه دارد. در توضیح بیشتر می‌توان اشاره داشت بعد از به‌دست آمدن دومین قهرمانی آسیا در سال 2018، فوتسال زنان ایران در مسیر انزوا قدم برداشته و شرایط بحرانی را تجربه می‌کند.

کادرفنی تیم ملی فوتسال زنان ایران همواره در طول 5 ساله گذشته قرارداد رسمی نداشته‌اند و در نقش موقت فعالیت خود را پیش برده‌اند. انتظار می‌رود باتوجه به فاصله کوتاه تا زمان شروع مسابقات داخل سالن آسیا و در پیش بودن تنها یک فیفادی تا پیش از آغاز این رقابت‌ها، مسئولان فدراسیون فوتبال با سرعت عمل بیشتری نسبت به شرایط تیم ملی فوتسال زنان ایران تصمیم‌گیری کنند.

💻منبع:فوتبال360   📸عکس:کافا

◾️با فوتبالز همراه شوید ◾️فوتبالز را در اینستاگرام دنبال کنید ◾️footballs.women@

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا