فوتبال

قرعه مرگی که منتظرمان است

قرعه مرگی که منتظرمان است

با اتمام مرحله نخست مسابقات انتخابی فوتبال زنان در قاره آسیا برای کسب سهمیه حضور در المپیک 2024 پاریس، 12 تیم برتر معرفی شدند.
به گزارش فوتبالز المپیک 2024 پاریس قرار است در مردادماه 1403 به انجام برسد و در رشته‌های مختلف مسابقات انتخابی در حال انجام است تا تیم‌های شرکت‌کننده در مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان مشخص شوند. یکی از رشته‌های موجود در مسابقات المپیک، فوتبال زنان است که در قاره آسیا فرآیند پیچیده‌ای برای انتخاب بهترین تیم‌های قاره برای حضور در مسابقات المپیک وجود دارد و تیم ملی فوتبال زنان ایران هم یکی از تیم‌های شرکت‌کننده در این فرآیند است.ملی‌پوشان که در حسرت رسیدن به دور نهایی انتخابی المپیک هستند، توانستند در مسیر رسیدن به المپیک 2024 پاریس، گام اول را با شگفتی‌سازی بردارند و مقابل تیم ملی میانمار که هم به لحاظ رنکینگی در شرایطی بهتری از تیم زنان ایران قرار دارد و هم اینکه در بازی‌های قبلی توانسته بود برتری مطلق نسبت به زنان فوتبال ایران داشته باشد، یک برد و یک تساوی به‌دست آوردند تا از گام اول رقابت‌های انتخابی به سلامت گذر کنند و به جمع 12 تیم برتر آسیا صعود نمایند.

تعیین سرنوشت 12 تیم برتر آسیا

شاگردان مریم آزمون در شرایطی موفق به صعود از مرحله اول انتخابی المپیک 2024 پاریس شدند که اردوهای منظمی در راه رسیدن به مسابقات انتخابی برگزار نشد و حتی مشکلات مالی و لجسیتکی باعث شکل‌گیری حواشی جانبی هم در تیم ملی زنان شد اما در نهایت، ملی‌پوشان توانستند در شهر یانگون میانمار شگفتی بزرگ را خلق کنند تا برای سومین‌بار در تاریخ مسابقات انتخابی المپیک، تیم زنان ایران بتواند در مرحله دوم این رقابت‌ها حضور پیدا کند.

تیم ملی زنان ایران در سال 2012 با تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا نتوانست در مرحله دوم حضور پیدا کند و در سال 2020 هم ملی‌پوشان در رقابت با تیم‌های چین‌تایپه، فیلیپین و فلسطین ناکام در سرگروهی بودند و با ایستادن در رتبه سوم گروه خود از گردونه رقابت‌ها کنار رفتند. حالا برای دور دوم مسابقات انتخابی المپیک 2024، تکلیف 12 تیم شرکت‌کننده در این مرحله مشخص شده است.

تیم‌های ملی استرالیا، ژاپن، چین، کره‌جنوبی و کره‌شمالی به واسطه رنکینگ برتر توانستند بدون انجام بازی به مرحله دوم برسند و در کنار این 5 تیم برتر قاره آسیا و البته تیم ملی زنان ایران، تیم‌های ملی ویتنام، چین‌تایپه، تایلند، فیلیپین، ازبکستان و هند جواز حضور در دور دوم رقابت‌های انتخابی المپیک 2024 پاریس را به‌دست آوردند.

سید چهار برای شاگردان آزمون

رنکینگ جدید فیفا قرار است در نوزدهم خردادماه اعلام شود تا با توجه به نتایج به‌دست آمده در فیفادی اخیر، جایگاه تیم‌ها به‌روزرسانی شود که احتمال صعود تیم ملی زنان ایران به رتبه‌ای بالاتر از جایگاه شصت‌وهفتم جهان وجود دارد. نکته مهم اینکه باتوجه به برگزاری دور دوم مسابقات انتخابی المپیک 2024 پاریس در آبان‌ماه 1402، هنوز موعد قرعه‌کشی این رقابت‌ها اعلام نشده اما گفته می‌شود که قرار است مراسم قرعه‌کشی بعد از اعلام رنکینگ جدید فیفا باشد.

تیم ملی ایران باتوجه به رنکینگ خود در سید چهارم قرار خواهد گرفت و حتی در صورت صعود چند پله‌ای هم جایگاه ایران تغییر نمی‌کند و باتوجه به اختلاف سطح موجود در قاره آسیا بعید به‌نظر می‌رسد که سیدبندی رقابت‌های انتخابی دور دوم المپیک دستخوش تغییر شود و احتمالاً سیدبندی این رقابت‌ها به شکل زیر خواهد بود:

سید اول: استرالیا، ژاپن و چین

سید دوم: کره‌جنوبی، ویتنام و چین‌تایپه

سید سوم: تایلند، فیلیپین و ازبکستان

سید چهارم: هند، ایران و کره‌شمالی*

کره شمالی* در شرایطی فعلاً در سید چهارم قرار گرفته که به واسطه عدم برگزاری مسابقات تیم ملی این کشور در سالیان اخیر، آن‌ها از رنکینگ فیفا حذف شده‌اند و سرنوشتی نامشخص برای حضور در دور دوم انتخابی المپیک 2024 پاریس دارند و در صورت انتقال به سید دوم، تیم چین‌تایپه در سید سوم قرار خواهد گرفت و تیم ازبکستان هم به سید چهارم خواهد آمد.

آسان‌ترین و سخت‌ترین قرعه کدام است؟

مسابقات دور دوم انتخابی المپیک 2024 پاریس در شرایطی برگزار می‌شود که 12 تیم در 3 گروه 4 تیمی تقسیم می‌شوند و 3 تیم سرگروه در کنار بهترین تیم دوم در میان 3 گروه، راهی دور سوم و نهایی می‌شوند و برگزاری مسابقه حذفی بین 4 تیم برتر باعث خواهد شد تا سرنوشت 2 تیم صعودکننده به المپیک 2024 پاریس از قاره آسیا مشخص شود.

تیم ملی زنان ایران که پیش از کسب سهمیه المپیک، رویای صعود به دور سوم را دارد و تاکنون موفق به انجام آن نشده، در بهترین حالت طبق سیدبندی موجود می‌تواند با تیم‌های چین، چین‌تایپه و ازبکستان هم‌گروه شود که ملی‌پوشان در جام ملت‌های آسیا سابقه بازی با تیم ملی چین را به‌دست آوردند و با تیم‌های ملی چین‌تایپه و ازبکستان هم تاکنون به ترتیب 4 بار و 8 بار رودررو شده‌اند که هیچ‌گاه در 13 بازی برگزار شده برابر این 3 تیم نام‌آشنای فوتبال آسیا نتوانسته‌اند به پیروزی برسند.

شاگردان آزمون در بدترین قرعه ممکن هم می‌توانند با تیم‌های استرالیا، کره‌جنوبی و تایلند هم‌گروه شوند که در صورت شکل‌گیری چنین گروهی سخت‌ترین قرعه ممکن برای تیم ملی فوتبال زنان ایران رقم خواهد خورد. نکته مهم در کنار قرعه سخت برای تیم ملی زنان ایران، برخورد تیم‌های استرالیا و کره‌جنوبی است که شانس صعود یکی از این 2 تیم پرافتخار قاره آسیا در المپیک 2024 را می‌تواند به حداقل برساند؛ به‌ویژه آنکه استرالیایی‌ها در دوره قبلی توانستند در جمع 4 تیم برتر المپیک 2020 توکیو قرار گیرند!

کره‌شمالی معادلات را تغییر می‌دهد؟

تیم ملی زنان کره‌شمالی که یکی از تیم‌های پرافتخار در قاره آسیا است و سابقه قهرمانی در جام ملت‌ها را در کارنامه خود دارد و توانسته 2 دوره در رقابت‌های المپیک و 4 دوره در رقابت‌های جام‌جهانی شرکت کند، به واسطه مشکلات به‌وجود آمده در این کشور، در سالیان گذشته مسابقه‌ای را برگزار نکرده و آخرین حضور آن‌ها در یک تورنمنت به سال 2019 و مسابقات قهرمانی قبرس باز می‌گردد که آن‌ها توانستند عنوان قهرمانی را از آن خود کنند و در 4 سال گذشته، خبری از تیم ملی زنان کره‌شمالی نبوده است.

کره‌ای‌ها که سابقه حضور در بین 5 تیم برتر جهان در رنکینگ فیفا را در کارنامه خود دارند، به واسطه عدم برگزاری مسابقات‌شان از رنکینگ فیفا کنار رفته‌اند و باتوجه به اختلاف درون‌کشوری به نظر می‌رسد که در مسابقات انتخابی المپیک 2024 پاریس هم خبری از تیم ملی کره‌شمالی نخواهد شد که در این‌صورت رقابت‌های دور دوم با حضور 11 تیم به انجام می‌رسد و یک گروه با حضور 3 تیم شکل می‌گیرد.

تیم ملی ایران البته با توجه به حضور در سید چهارم، شانسی برای قرارگیری در گروه 3 تیمی ندارد و در صورت عدم حضور احتمالی کره‌شمالی، بازهم شاگردان مریم آزمون باید در گروهی 4 تیمی شانس خود را برای رسیدن به دور سوم و پایانی المپیک بیازمایند اما با این‌حال امکان شکل‌گیری یک گروه 3 تیمی وجود دارد.

💻منبع:فوتبال 360 📸عکس:فدراسیون فوتبال

◼️با فوتبالز همراه شوید ◼️فوتبالز را در اینستاگرام دنبال کنید ◼️footballs.women@

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا