فوتبال

مسیری که باید ادامه پیدا کند

مسیری که باید ادامه پیدا کند

صعود 6 پله‌ای تیم ملی فوتبال زنان ایران در رنکینگ فیفا در حالی انجام شده که هنوز تا رسیدن به روزهای خوبِ گذشته فاصله زیادی وجود دارد.

به گزارش فوتبالز تیم ملی فوتبال زنان ایران در آخرین فیفادی موفق شد در دور اول انتخابی مسابقات المپیک 2024 پاریس مقابل تیم ملی میانمار شکست‌ناپذیر باشد و شاگردان مریم آزمون توانستند با کسب یک برد و یک تساوی، خود را به دور دوم مسابقات انتخابی المپیک برسانند. در این میان این پیروزی و تساوی به‌دست آمده برای فوتبال زنان ایران ارزش مضاعفی داشت و آن‌هم اینکه به جز رسیدن به مرحله دوم انتخابی المپیک 2024 پاریس، راه صعود در رنکینگ فیفا هم هموار شد.

فیفا هفته گذشته براساس نتایج به‌دست آمده تیم‌ها در فیفادی اخیر، آخرین به‌روزرسانی را انجام داد تا جایگاه جدید ایران در رنکینگ فیفا مشخص شود. به‌روزرسانی جدید در حالی انجام شد که 5 تیم برتر جهان جایگاه‌شان در آستانه رقابت‌های جام جهانی 2023 فوتبال زنان تغییری نکرد و همچنان تیم‌های ملی آمریکا، آلمان، سوئد، انگلیس و فرانسه جزو 5 تیم برتر هستند. نکته مهم در رنکینگ جدید ارائه شده از سوی فیفا، حفظ سیر صعودی فوتبال ملی زنان ایران بود.

مسیری که باید ادامه پیدا کند

فوتبال ملی زنان ایران در سالیان پایانی مدیریت مهدی تاج (در دوره قبلی) با یک کابوس بزرگ مواجه شد و آن‌هم عدم حضور در مسابقات رسمی بود؛ اتفاقی که باعث شد تا نام تیم ملی فوتبال زنان ایران از رنکینگ فیفا خارج شود. بعد از بررسی‌های انجام شده از سوی فیفا و شرایط به‌وجود آمده به‌واسطه پاندمی کرونا، رنکینگ فیفا آپدیت شد و پارامتر بررسی شرایط تیم‌ها تغییر کرد و تیم‌هایی در 3 سال اخیر حداقل یک بازی رسمی انجام داده بودند، نام‌شان در رنکینگ حفظ شود.

ملی‌پوشان بعد از بازگشت به رنکینگ فیفا با هدایت مریم ایراندوست کار خود را آغاز کردند و هدف‌شان رسیدن به جام ملت‌های آسیا بود؛ اتفاق تاریخی که رخ داد و برای اولین‌بار زنان ایران توانستند حضور در جام ملت‌ها را تجربه کنند. بعد از رسیدن به این دستاورد مهم، سیر صعودی فوتبال زنان ایران آغاز شد و در شرایطی که تیم ملی فوتبال زنان ایران به واسطه عدم برگزاری مسابقات رسمی، به بدترین جایگاه خود در تاریخ سقوط کرده و در رتبه هفتادم رنکینگ فیفا حضور داشت، با توجه به نتایج به‌دست آمده در مسیر رسیدن به جام ملت‌های آسیا، 2 پله صعود انجام شد.

تیم ملی فوتبال زنان ایران در سالی که گذشت مسیر صعودی خود در رنکینگ فیفا را حفظ کرد و ملی‌پوشان توانستند با گذر از میانمار به شمار امتیازات خود در رنکینگ فیفا بیفزایند؛ اتفاقی که توأمان با ناکامی تیم‌هایی مانند اردن شد و همین مسئله زمینه‌ساز صعود 6 پله‌ای فوتبال زنان ایران در رنکینگ فیفا شد تا این تیم در ادامه مسیر پیشرفت خود به جایگاه شصت‌ویکم جهان برسد.

شصت‌ویکم شدن پایکوبی ندارد!

فیفا جدیدترین به‌روزسانی رنکینگ خود را در حوزه فوتبال زنان بعد از اتمام جام جهانی 2023 ارائه خواهد کرد که با توجه به عدم حضور ایران در این رقابت‌ها، احتمال سقوط به رتبه‌های پایین‌تر وجود دارد. در این میان البته برگزاری بازی دوستانه در فیفادی پیش‌رو می‌تواند معادلات را به سود تیم ملی فوتبال زنان ایران تغییر بدهد و آن‌ها می‌توانند همچنان سیر صعودی خود را در رنکینگ فیفا حفظ کنند. نکته مهم درباره جایگاه ایران در رنکینگ فیفا است که با توجه به سوابق فوتبال زنان ایران، نمی‌توان رسیدن به رتبه شصت‌ویکم را دستاوردی مهم دانست.

فوتبال ملی زنان ایران در سال‌های آغازین فعالیت خود با هدایت شهرزاد مظفر تا رتبه چهل‌وهشتم جهان پیشرفت داشت و در طول یک دهه، رتبه تیم ملی فوتبال زنان ایران به‌واسطه موفقیت‌هایی از جمله رسیدن به دور دوم مرحله انتخابی المپیک 2012 لندن در بین 60 تیم برتر جهان بود. با این اوصاف برای تیمی که تجربه حضور در رتبه 48 جهان را دارد، رسیدن به جایگاه شصت‌ویکم نمی‌تواند دستاورد شگرفی باشد؛ هر چند که احیای دوباره فوتبال زنان بعد از شرایط پاندمی کرونا و رسیدن به دستاورد تاریخی صعود به جام ملت‌ها و البته تجربه سومین صعود به مرحله دوم انتخابی المپیک می‌تواند مایه مباهات باشد اما بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد که فوتبال ملی زنان تا رسیدن به روزهای آرمانی خود فاصله زیادی دارد.

📰 منبع :فوتبال360  📸عکس :فدراسیون فوتبال

◾️با فوتبالز همراه شوید ◾️فوتبالز را در اینستاگرام دنبال کنید ◾️footballs.women@

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا