فوتبال

پرافتخارترین سرمربی ایران در حسرت تیم ملی!

پرافتخارترین سرمربی تاریخ فوتبال ایران هنوز رنگ نیمکت تیم ملی را ندیده؛ عجیب و شاید باورنکردنی.

پرافتخارترین سرمربی ایران در حسرت تیم ملی!

پرافتخارترین سرمربی تاریخ فوتبال ایران هنوز رنگ نیمکت تیم ملی را ندیده؛ عجیب و شاید باورنکردنی.

به گزارش فوتبالز و به نقل از فوتبال 360مرضیه جعفری باوجود آنکه در 2 دهه اخیر توانسته در فوتبال بم بارها در نقش تغییر دهنده نسل بدرخشد و موفق باشد اما نتایجش دستخوش تغییر نشده و او روی یک خط ثبات تلاش کرده تا با فتح سریالی لیگ برتر، به یک رکورد استثنایی دست پیدا کند.

سرمربی باسابقه فوتبال زنان ایران توانست نهمین قهرمانی‌اش را جشن بگیرد و نهمین جام را به ویترین افتخارات خود اضافه کنند. ثبات حضور جعفری روی نیمکت خاتون باعث شده تا خاتون و جعفری هر 2 در پایان فصل جاری به یک رکورد استثنایی دست پیدا کنند؛ 9 قهرمانی در تاریخ لیگ برتر!

فدراسیون فوتبال و 9 قهرمانی که نمی‌بیند!

آندرریتد واژه‌ای مرسوم در بین اهالی فوتبال است که شاید بهترین معادل فارسی برای آن، قدرندیده باشد. مرضیه جعفری بدون‌شک یکی از بهترین مثال‌ها برای توصیف این واژه در فوتبال ایران است، سرمربی که توانسته بهترین افتخارات را کسب کند اما با این وجود هیچ‌گاه از سوی فدراسیون فوتبال ترفیع درجه نگرفته و به عنوان سکان‌دار تیم ملی فوتبال زنان ایران انتخاب نشده است که اتفاقی عجیب و باورنکردنی اما واقعی است!

تیم ملی فوتبال ایران در بخش آقایان به واسطه حضور سرمربیان خارجی در یک‌دهه اخیر در دسترس سرمربیان ایرانی نبوده اما این موضوع در فوتبال زنان متفاوت است. چون به جز دوره کوتاه حضور هلنا کاستا روی نیمکت تیم ملی، دیگر خبری از حضور سرمربیان خارجی در فوتبال زنان ایران نبوده و فدراسیون فوتبال از میان سرمربی داخلی، برای تیم ملی گزینه نهایی خود را انتخاب می‌کرده و می‌کند.

سوالی بدون پاسخ از فدراسیون فوتبال؛ ملاک انتخاب شما چیست؟

مریم آزمون در حال حاضر سکان‌دار تیم ملی فوتبال زنان است، آن‌هم در شرایطی که فدراسیون فوتبال قرارداد بلندمدتی با آزمون امضا نکرده و در آخرین نوبت، قرارداد این سرمربی که به لحاظ رزومه و کارنامه قابل‌مقایسه با مرضیه جعفری نیست، 3 ماه از سوی مدیران فدراسیون فوتبال تمدید شد. هر چند که در آستانه برگزاری مسابقات مقدماتی المپیک 2024 پاریس، هنوز به صورت رسمی قرارداد آزمون تعیین‌تکلیف نشده و مشخص نیست موضع فدراسیون فوتبال در این زمینه چه خواهد بود.

مرضیه جعفری در سالیان اخیر بارها و بارها با قهرمانی‌های سریالی خود نشان داده که به‌دنبال عقب‌نشینی نیست. نکته جالب و البته تلخ آنکه او نسل اول ستارگانی که برای فوتبال بم ساخت را در زلزله غمبار از دست داد و تسلیم نشد و در سالیان اخیر به‌سراغ استفاده از نسل جدید فوتبال ایران و بازیکنان دهه هشتادی رفت و یکی از این ستارگان دهه هشتادی، این روزها مهره کلیدی خاتون است؛ نگین زندی.

در واقع می‌توان گفت که باوجود تغییر نسل و استفاده از بازیکنان جوان، قطار موفقیت جعفری و خاتون از ریل خارج نشده و موفقیت او مقطعی نبوده است و شاید همین موفقیت سریالی، علامت سوال بزرگی را در ذهن همگان ایجاد کرده که برتری سایر گزینه‌ها نسبت به جعفری چیست که او در سالیان متمادی همواره با وجود افتخارآفرینی دور از نیمکت تیم ملی بوده است! سوالی که شاید بهترین پاسخ را اعضای هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال بتوانند بدهند؛ آن‌هایی که شاید خیلی هم دنبال‌کننده فوتبال زنان نباشند که اگر می‌بودند قطعاً جای آزمون در شرایط کنونی پرافتخارترین سرمربی تاریخ فوتبال ایران روی نیمکت تیم ملی نشسته بود.

عکس:زهرا شکیبا

با فوتبالز همراه شوید
اینستاگرام فوتبالز را دنبال کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا