فوتسال

نقدی بر لیست تیم ملی فوتسال

نقدی بر لیست تیم ملی فوتسال

در حالی که مسابقات کافا تورنمنتی برای به کار گیری جوانان در تیم ملی فوتسال زنان است اما سرمربی تیم ملی این ریسک را به جان نخریده و بازیکنان باتجربه را به اردو دعوت کرده است.

به گزارش فوتبالز و به نقل از ایسنا تیم ملی فوتسال زنان ایران از ۵ تا ۱۱ بهمن ماه در مسابقات فوتسال آسیای مرکزی موسوم به کافا شرکت می‌کند  و در این راستا با حکم مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال، فروزان سلیمانی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد.

سلیمانی برای حضور در این مسابقات ۲۰ بازیکن را به اردوی تیم ملی دعوت کرد و قرار است این اردو از ۳۰ دی ماه تا زمان اعزام به مسابقات در مرکز ملی فوتبال ایران برگزار شود تا ملی‌پوشان آماده رقابت با ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان شوند. اولین دیدار تیم ملی هم جمعه، هفتم بهمن ماه برابر قرقیزستان انجام می‌شود.

تیم ملی فوتبال زنان که از اسفند ماه ۱۴۰۰ و پس از دیدار با روسیه حدود ۱۰ ماه تعطیل شده بود، قرار است بار دیگر اردو برگزار کند و ملی‌پوشان دور هم جمع شوند. البته در این مدت اردوی استعدادیابی برگزار شد اما خبری از اردوهای تیم ملی نبود. نکته قابل توجه در این زمینه دعوت از بازیکنان باتجربه برای حضور در جام کافا است.

سال‌هاست از که لزوم جوانگرایی در تیم ملی فوتسال زنان صحبت می‌شود و در حالی که می‌توان از این تورنمنت‌های کم اهمیت برای به کارگیری جوانان استفاده کرد اما همچنان ستاره‌هایی چون فرشته کریمی، فرزانه توسلی، ‌سارا شیربیگی، فاطمه اعتدادی، نسترن مقیمی و … دعوت می‌شوند.

تورنمنت کافا آنقدر بزرگ نیست که برای قهرمانی در آن نیاز  به حضور چنین بازیکنان باتجربه‌ای باشد چرا که سطح فوتسال زنان ایران از تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها بالاتر است و شاید تنها ازبکستان قادر به رقابت با ایران باشد. همچنین قهرمانی در کافا نسبت به تورنمنت‌های دیگر اهمیت کمتری دارد و ضرورتی ندارد که به هر طریقی به دنبال این جام بود.

در حالی که این امکان وجود داشت تا بازیکنان کم‌تجربه شانس بازی داشته باشند و به تدریج نسل جدیدی وارد تیم ملی صحبت شوند اما گویا کسب جام کافا اهمیت بیشتری نسبت به آینده تیم ملی فوتسال زنان دارد و سلیمانی حاضر نشده چنین ریسکی بکند.

موضوع دیگر اینکه تمام بازیکنان دعوتی از سوپر لیگ فوتسال زنان هستند و کسی از لیگ برتر دعوت نشده است. درحالی که بازیکنان خوبی همچون ندا تابعی خانم گل مسابقات، در لیگ برتر حضور دارند که بی‌توجهی سرمربی تیم ملی انگیزه آنها را از بین می‌برد.

لیست تیم ملی اعزامی به کافا این موضوع را نشان داد که کادر فنی تیم ملی برای نتیجه دست به دامان باتجربه‌ها شده و جوانگرایی را به عنوان اصلی ضروری در فوتسال زنان نادیده گرفته است. به نظر می‌رسد کمیته فنی فوتسال جهت کمک به تیم ملی باید تصمیمات این بخش را با جدیت بیشتری دنبال کند تا نتیجه‌گرایی جای جوانگرایی و آینده‌نگری را نگیرد.

خبرنگار معصومه مومی‌وند

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا