فوتبال

در انتظار ورود خارجی‌ها به فوتبال زنان!

در انتظار ورود خارجی‌ها به فوتبال زنان!

بعد از اصلاح قوانین حضور بازیکنان خارجی در فوتبال مردان، حالا به نظر می‌رسد که قوانین تازه‌ای قرار است در فوتبال زنان وضع شود.

به گزارش فوتبالز لیگ برتر فوتبال زنان ایران در فصل جدید قرار است از اواسط آبان‌ماه و بعد از برگزاری مسابقات مقدماتی المپیک 2024 پاریس برگزار شود. نکته مهم درباره شرایط برگزاری فصل جدید رقابت‌ها، اصلاح برخی قوانین است که مهم‌ترین آن، هبه امتیاز حضور در لیگ برتر فوتبال زنان به باشگاه‌هایی است که در لیگ برتر فوتبال مردان هم تیمداری می‌کنند و این مسئله می‌تواند باعث رشد کیفی رقابت‌های لیگ برتر فوتبال زنان شود.

شمس‌آذر قزوین در کنار استقلال خوزستان و پیکان تهران تنها باشگاه‌هایی بوده‌اند که فعلاً در این‌باره اعلام آمادگی کرده‌اند و گفته می‌شود که احتمال افزوده شدن به شمار این تیم‌ها طی روزهای آینده وجود دارد. به جز اصلاح قانون انجام شده، مسئولان سازمان لیگ به دنبال آن هستند تا پروژه نیمه‌تمام فصل گذشته را به فرجام برسانند و بار دیگر بحث حضور بازیکنان خارجی در لیگ برتر فوتبال زنان داغ شده است؛ به‌ویژه آنکه از فصل آینده قرار است لیگ قهرمانان زنان آسیا رسماً به تقویم (AFC) اضافه شود و همین مسئله باعث شده تا بیش از پیش حضور بازیکنان خارجی در لیگ برتر فوتبال زنان ایران اهمیت داشته باشد.

در انتظار تصمیم سرنوشت‌ساز هیات‌رئیسه

هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال در تازه‌ترین اصلاحات خود در آیین‌نامه نقل‌وانتقالاتی، سهمیه حضور بازیکنان خارجی در لیگ برتر فوتبال مردان را به (1+5) افزایش داده و گفته می‌شود بعد از این اقدام مهم، قرار است موضوع حضور بازیکنان خارجی در لیگ برتر فوتبال زنان ایران مورد بررسی قرار گیرد. گفته می‌شود که باشگاه خاتون بم، اولین باشگاهی است که به صورت رسمی درخواست خود را در این زمینه ثبت کرده و مسئولان این باشگاه در تلاش هستند تا بتوانند مدیران فدراسیون فوتبال را متقاعد کنند.

بمی‌ها که به تازگی موفق شدند مجوز حرفه‌ای دریافت کنند و به اولین باشگاه در تاریخ لیگ برتر فوتبال زنان بدل شدند که به این مهم دست پیدا می‌کند، حالا به دنبال تقویت تیم خود با جذب بازیکنان خارجی هستند؛ به‌ویژه آنکه شاگردان مرضیه جعفری باید در آبان‌ماه در آخرین دوره آزمایشی لیگ قهرمانان زنان آسیا شرکت کنند و با توجه به حضور بهترین تیم‌های کره‌جنوبی، ژاپن، استرالیا، چین‌تایپه، ازبکستان، تایلند و هند آن‌ها به دنبال آن هستند تا بتوانند ترکیب خود را با حضور بازیکنان خارجی تقویت کنند.

تاج تصمیم نهایی را می‌گیرد

گلاره ناظمی مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال زنان درباره آخرین وضعیت حضور بازیکنان خارجی در لیگ برتر فوتبال زنان توضیح داد: در این‌باره هم سازمان لیگ مشغول پیگیری است و هم باشگاه‌ها نامه‌نگاری‌های خود را انجام داده‌اند و موضوع باید در هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال بررسی شود و بعد از تایید هیات‌رئیسه، می‌توان به اصلاح آیین‌نامه و اضافه شدن بند جذب بازیکن خارجی امیدوار بود. فصل گذشته هم این بحث مطرح بود ولی به سرانجام نرسید اما امیدوارم که برای فصل جدید، حضور بازیکنان خارجی در لیگ برتر فوتبال زنان آزاد شود.

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال که بارها نسبت به حضور بازیکنان خارجی در فوتبال ایران تاکید کرده و گفته می‌شود که او یکی از موثرترین چهره‌ها در مسیر اصلاح قوانین حضور بازیکنان خارجی در فوتبال ایران بوده، حالا باید دید چه واکنشی به حضور بازیکنان زن خارجی در فوتبال ایران خواهد داشت. البته که مطمئنا صدور مجوز در این زمینه، نیاز به هماهنگی با نهادهای بالادستی است و در فاصله 3 ماه تا شروع فصل جدید لیگ برتر فوتبال زنان، همگان چشم‌انتظار تصمیم نهایی مهدی تاج هستند.

💻منبع:فوتبال360  📸عکس:کنفدراسیون فوتبال آسیا

◾️با فوتبالز همراه شوید ◾️فوتبالز را در اینستاگرام دنبال کنید ◾️footballs.women@

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا