فوتسال

آقای رئیس ثابت کن زن‌ستیز نیستی!

آقای رئیس ثابت کن زن‌ستیز نیستی!

شرایط بهترین فوتسالیست‌های زن آسیا در بحرانی‌ترین حالت ممکن است و کسی در فدراسیون فوتبال هم به نظر می‌رسد پیگیر احوالات آن‌ها نیست.

به گزارش فوتبالز مهدی تاج در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود درباره عدم ورود زنان به ورزشگاه‌ها، موضع خود در قبال زنان را مشخص کرد و با انکار آنچه به او نسبت داده می‌شود، خود را شخصیتی زن‌ستیز ندانست و در این‌باره گفت: می‌دانید کشور ما هم برای عزت زنان مسائلی را در نظر دارد اما این روحیه زن‌ستیزی که می‌خواهند به فدراسیون و مجموعه کشور القا کنند، واقعیت ندارد. رئیس فدراسیون فوتبال در شرایطی این اظهارات را به زبان آورده که بررسی عملکرد او در حوزه تیم‌های ملی زنان نشان می‌دهد که اظهارات تاج با واقعیت تشابهی ندارد.

تاج نه‌ تنها در فدراسیون فوتبال در نقش رئیس مسئولیت دارد که او در کنفدراسیون فوتبال آسیا هم چند منصب مهم دارد. از جمله نایب‌رئیسی (AFC) و البته ریاست کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی اما بررسی شرایط نشان می‌دهد که مهدی تاج نتوانسته از موقعیت خود در کنفدراسیون فوتبال آسیا بهره ببرد. به‌ویژه در حوزه زنان که بعد از به‌وجود آمدن پاندمی کرونا، مسابقات جام ملت‌های آسیا به تعویق افتاد و با وجود عادی‌شدن شرایط در سراسر جهان، همچنان خبری از برگزاری جام ملت‌های آسیا نیست!

خودکشی ملکه‌ها نزدیک است!

تیم ملی فوتسال زنان ایران، فخر فوتسال آسیا بوده و در هر دو دوره‌ای که رقابت‌های جام ملت‌های آسیا برگزار شده، ملکه‌های ایرانی توانسته‌اند به عنوان قهرمانی دست پیدا کنند. آن‌هم در شرایطی که رقبای تا بن‌دندان مسلحی مانند ژاپن و تایلند را از پیش برداشتند. امروز شرایط نسبت به 5 سال گذشته که زنان ایران قهرمان آسیا شد، کاملاً متفاوت است و در شرایطی‌که رقبای ایران در تلاش برای رسیدن به فرم ایده‌آل هستند و دیدارهای دوستانه باکیفیتی با تیم‌هایی از جمله اسپانیا و دیگر رقبای اروپایی برگزار می‌کنند و حتی کشورهای میان‌رده‌ای مانند چین، کویت و اندونزی هم به جمع غول‌های آسیا پیوسته‌اند، اما شرایط در ایران متفاوت است.

زنان فوتسال ایران دیگر ارزشمندترین زنان ورزشکار ایران نیستند و همین مسئله باعث شده تا نه‌تنها خطر از دست دادن قهرمانی در آسیا، فوتسال زنان ایران را تهدید کند بلکه جدایی ستاره‌های فوتسال به مقصد فوتبال هم دور از ذهن نیست! اتفاقی‌که آخرین‌بار به شکل پررنگ در دهه اخیر رخ داد و بعد از آنکه رشته فوتسال سروسامان چشمگیری گرفت، علاقه‌مندان به فوتسال که در رشته فوتبال مشغول به کار بودند، تغییر رشته دادند. با توجه به حرفه‌ای‌شدن فوتبال و فوتسال زنان در ایران این اتفاق بی‌شک زیبنده نیست اما شرایط به‌وجود آمده در فوتسال زنان ایران باعث شده تا معادلات کاملاً تغییر ندارد.

نسل طلایی که می‌رود و شما که می‌مانی آقای تاج!

سوپرلیگ فوتسال زنان ایران از 31 شهریور قرار است شروع به کار کند اما آنچه واضح است اینکه در سایه بی‌توجهی به فوتسال زنان ایران، همه معادلات در حال تغییر علیه ستاره‌های نسل طلایی است. فعلاً خبری از بودجه‌های حداقلی برای تیم‌های حاضر در سوپرلیگ فوتسال زنان نیست و همین مسئله باعث شده تا یک تغییر غیرمنتظره در حال وقوع باشد؛ ستاره‌هایی که دیگر نمی‌خواهند فوتسالیست باشند و برای کسب درآمد به دنبال آن هستند تا به سراغ فوتبالیست‌شدن بروند!

مهدی تاج از شهریورماه سال گذشته که دوباره رئیس فدراسیون فوتبال شده، حتی یک جلسه با ستاره‌های فوتسال زنان ایران نداشته است؛ آن‌هم در شرایطی‌که او همزمان با ریاست فدراسیون فوتبال، همان‌طور که گفته شد رئیس کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی (AFC) هم بوده اما تاج حاضر نشده صدای ستاره‌های فوتسال زنان ایران را بشنود. ادامه بی‌توجهی‌ها از سوی رئیس فدراسیون فوتبال بدون‌شک دو نتیجه تلخ برای فوتسال زنان ایران خواهد داشت؛ اول ستاره‌های نسل طلایی که به فوتبال کوچ می‌کنند و دوم تیمی که دیگر ستاره ندارد و نه‌تنها برای دفاع از قهرمانی آسیا، بلکه برای حضور در بین ترین‌های آسیا هم شانسی نخواهد داشت.

زن‌‍ ستیز نباشید و سد راه این مهاجرت تاریخی شوید!

نیلوفر اردلان که سال گذشته بهترین سرمربی فوتسال ایران شد، به‌واسطه مشکلات به‌وجود آمده در فوتسال احتمالا می‌خواهد به تیم فوتبال سپاهان برود و هدایت این تیم را بپذیرد. سارا شیربیگی که رکورددار گلزنی در تاریخ فوتسال زنان ایران است و در آسیا هم عنوان خانم گلی را در اختیار دارد، سودای فوتبالیست‌شدن دارد و گفته می‌شود که فرشته کریمی هم در همین مسیر قرار گرفته است. این‌ها شاخص‌ترین ستاره‌های فوتسال زنان ایران هستند و مطمئنا انتقال آن‌ها به فوتبال می‌تواند راه را برای سایر ستاره‌های سرشناس هم باز کند. رفتن ستاره‌ها از فوتسال و بی‌ستاره‌شدن تیم ایران همان موضوع می‌شود که ترسش از سالیان گذشته وجود داشت و به نظر می‌رسد که این کابوس دارد به حقیقت تبدیل می‌شود؛ نسل‌کشی به روش مدرن!

مهدی تاج برای اثبات زن‌ستیز نبودن خود راهی جز شنیدن صدای ستاره‌های فوتسال زنان ایران ندارد. ستاره‌ای که از بدِ روزگار، تورنمنتی کلان در سطح آسیا برای دیده‌شدن آن‌ها نیست؛ آن‌هم در شرایطی‌که فقدان این تورنمنت‌ها ارتباط مستقیمی با تصمیمات تاج در (AFC) دارد! شاید بعد از 11 ماه صدارت بر صندلی ریاست فدراسیون فوتبال در دوره جدید، جلسه دو ساعته با ستاره‌های نسل طلایی بتواند گره‌گشا باشد و سد راه یک مهاجرت تاریخی شود؛ مهاجرتی که می‌تواند فرار نخبگان از فوتسال زنان ایران نامیده شود!

💻منبع:فوتبال360  📸عکس:کافا

◾️با فوتبالز همراه شوید ◾️فوتبالز را در اینستاگرام دنبال کنید ◾️footballs.women@

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا