فوتسال

انتظار ملکه‌های فوتسال ایران به پایان می‌رسد؟

انتظار ملکه‌های فوتسال ایران به پایان می‌رسد؟

در جلسه کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی کنفدراسیون فوتبال آسیا به ریاست مهدی تاج یک موضوع مهم قرار است به رأی اعضا گذاشته شود.
به گزارش فوتبالز فوتبال ایران در کنفدراسیون فوتبال آسیا صاحب چند کرسی است که مهم‌ترین کرسی‌ها را مهدی تاج در اختیار دارد. او به جز آنکه یکی از نواب‌رئیس محسوب می‌شود و نایب‌رئیس (AFC) در منطقه آسیای مرکزی است، در کمیته‌ها هم مسئولیت دارد و با توجه به تصمیم‌گیری‌های انجام شده از سوی مجمع عمومی کنفدراسیون فوتبال آسیا، ریاست کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی برعهده مهدی تاج است؛ آن‌هم در شرایطی‌که در سالیان گذشته‌ نقدهای جدی نسبت به عملکرد تاج در این کمیته وارد بود. 

مسابقات جام باشگاه‌های فوتسال مردان آسیا در کنار رقابت‌های جام ملت‌های فوتسال زنان آسیا بعد از آنکه پاندمی کرونا بر سطح جهان پدیدار شد، از تقویم (AFC) حذف شدند و در شرایطی‌که انتظار می‌رفت بعد از عادی‌شدن شرایط بار دیگر این مسابقات به تقویم کنفدراسیون فوتبال آسیا بازگردند اما همچنان خبری از این اتفاق نیست تا انتقادها علیه مهدی تاج در کسوت رئیس کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی بالا گیرد. با این وجود قرار است در جلسه پیش‌روی که هفته آینده برگزار می‌شود، این دو موضوع مهم بررسی و زمان‌بندی دقیق آن‌ها از سوی (AFC) اعلام شود.

بازگشت تورنمنت خاطره‌ساز به تقویم (AFC)

تیم ملی فوتسال زنان ایران در 2 دوره برگزاری مسابقات جام ملت‌های آسیا توانسته به عنوان قهرمانی دست پیدا کند و بالاتر از تیم‌هایی مانند ژاپن و تایلند، عنوان پرافتخارترین تیم قاره آسیا را در اختیار دارد. البته که بعد از کسب دومین قهرمانی در آسیا در سال 2019، شرایط فوتسال زنان در ایران رو به افول بوده و عدم برگزاری جام ملت‌های آسیا باعث شده تا بیش از پیش به این تیم بی‌توجهی شود؛ آن‌هم در شرایطی که رقبای تیم ملی فوتسال زنان ایران، سیر پیشرفت چشمگیری را داشته و توانسته‌اند کاملاً نسبت به 4 سال قبل خود چندین پله پیشرفت داشته باشند.

مسئولان فدراسیون فوتبال همواره در سالیان اخیر یکی از علل عدم رسیدگی به تیم ملی فوتسال زنان را عدم برگزاری مسابقات در سطح قاره آسیا می‌دانستند؛ موضوعی که حالا به نظر می‌رسد در حال حل‌وفصل شدن است و با توجه به در پیش بودن جلسه کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی آسیا، در این جلسه تقویم سومین دوره مسابقات جام ملت‌های فوتسال آسیا نهایی خواهد شد. جلسه‌ای که در آن مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال به عنوان رئیس کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی آسیا و البته علی تارقلی‌زاده سرپرست دپارتمان بین‌الملل فدراسیون به عنوان یکی از اعضای این کمیته در آن به عنوان نمایندگان ایران حضور دارند.

تقویمی فشرده اما جذاب در انتظار فوتسال زنان ایران

مدیران میانی در کنفدراسیون فوتبال آسیا مشغول بررسی و رصد تقویم این کنفدراسیون در سال 2024 هستند تا رسماً موعد برگزاری سومین دوره جام ملت‌های فوتسال زنان آسیا را اعلام کنند. (AFC) زمان برگزاری جلسه کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی آسیا را چهاردهم شهریورماه اعلام کرده و این مسئله بدان معناست که در جلسه هفته آینده قرار است تقویم نهایی مسابقات اعلام شود. پیگیری‌های بیشتر در این‌باره نشان می‌دهد که در نگاه اول، مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا به دنبال آن هستند تا رقابت‌های جام ملت‌های فوتسال زنان آسیا را در سپتامبر 2024 (شهریورماه 1402) برگزار کنند.

تیم ملی فوتسال زنان ایران در فوریه 2024 (اسفندماه 1402) باید در مسابقات داخل سالن آسیا شرکت کند و بعد از این رقابت‌ها، مشخص شدن موعد رسمی برگزاری جام ملت‌های فوتسال زنان آسیا می‌تواند تقویم فوتسال ملی زنان ایران در سال 2024 را فشرده‌تر کند. از سوی دیگر، فیفا به دنبال برگزاری اولین دوره رسمی جام جهانی فوتسال زنان است که گفته می‌شود این رویداد هم در سال 2024 در حال برنامه‌ریزی است که مطمئنا نهایی‌شدن برگزاری این تورنمنت می‌تواند بیش از پیش تقویم سال پیش‌روی فوتسال ملی زنان ایران را فشرده و البته جذاب کند. با توجه به مشکلات زیرساختی تیم ملی فوتسال زنان ایران و بی‌توجهی‌ها در طول 4 سال گذشته، به نظر می‌رسد که مسئولان فدراسیون فوتبال باید بیش از پیش به این تیم در ماه‌های آینده توجه داشته باشند تا با توجه به تقویم فشرده‌ای که قرار است به‌زودی نهایی شود، زنان فوتسال ایران بتوانند در سطح قاره و جهان به درخشش خود ادامه بدهند.

💻منبع:فوتبال360  📸عکس:کافا

◾️با فوتبالز همراه شوید ◾️فوتبالز را در اینستاگرام دنبال کنید ◾️footballs.women@

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا