فوتبال

پدیده‌ای به نام نایب‌رئیس غیرقانونی!

پدیده‌ای به نام نایب‌رئیس غیرقانونی!

نامعلوم بودن زمان برگزاری مجمع جدید فدراسیون فوتبال باعث شده تا تخلفی عجیب در این فدراسیون شکل گیرد.

به گزارش فوتبالز شهاب‌الدین عزیزی‌خادم در شرایطی پیش از آنکه یک‌سالگی مدیریتش بر فدراسیون فوتبال به نقطه پایان برسد، از سوی هیات‌رئیسه از سمتش عزل شد، که یکی از انتقادات وارده به رئیس پیشین فدراسیون فوتبال، عدم تعیین‌تکلیف شرایط نواب‌رئیس خود بود؛ به‌طوری‌که حمیدرضا مهرعلی و حیدر بهاروند نزدیک به یک‌سال در کسوت سرپرست کار خود را دنبال می‌کردند و این موضوع خلاف با اساسنامه فدراسیون فوتبال بود.

اعضای هیات‌رئیسه فدراسیون در شرایطی رأی به عزل عزیزی‌خادم دادند که حتی از ورود مهرعلی و بهاروند به جلسه عزل عزیزی‌خادم ممانعت به عمل آمد تا در غیاب هم‌قطاران خود، شهاب‌الدین عزیزی‌خادم به نقطه پایان کارش را در هیات‌رئیسه برسد. جالب آنکه در آن مقطع، اعضا تاکید زیادی بر فعالیت غیرقانونی مهرعلی و بهاروند داشتند و حالا بعد از حدود یک‌سال از فعالیت مهدی تاج در دوره جدید مدیریتش در فدراسیون فوتبال، سناریویی مشابه در حال تکرار است و این‌بار این موضوع در سکوت خبری در حال رخ دادن است.

نقض آشکار بند 8 ماده 67

اساسنامه فدراسیون فوتبال در حالی تنظیم شده که درباره مدت فعالیت اعضا به عنوان سرپرست تنها در یک بند از یک ماده اشاره شده و همین مسئله باعث شده تا عملاً روسای فدراسیون شانسی برای تفسیر بیشتر قانون و استناد به سایر بندها و ماده‌ها نداشته باشند. در بند 8 ماده 67 درباره انتخاب سرپرست توضیح داده شده: «هرگاه پست دبیرکل یا هر یک از پست‌های‌دیگر فدراسیون به هر دلیل از جمله استعفا، اخراج، عزل، فوت و تعلیق، بلاتصدی شود، رئیس فدراسیون می‌تواند، برای آن پست،حداکثربه مدت سه ماه سرپرست تعیین نماید».

مهدی تاج سوم اسفندماه 1401 به سراغ انتخاب مریم منظمی به عنوان سرپرست نایب‌رئیسی زنان فدراسیون فوتبال رفت و او را رسماً جانشین شهره موسوی کرد؛ موسوی به دلیل مسائل قضایی از فعالیت در فدراسیون منع شده بود و سرانجام تاج توانست جانشین او را انتخاب کند. در این میان، چندین تفسیر عجیب از مواد موجود در اساسنامه نقل شده که هیچ‌کدام از آن‌ها در اساسنامه دیده نمی‌شود. حتی تاج اختیار تمدید 3 ماهه سرپرستی منظمی را هم براساس اساسنامه فدراسیون ندارد و این مسئله بدان معناست که بیش از 3 ماه از فعالیت غیرقانونی سرپرست نایب‌رئیسی زنان می‌گذرد!

هیات‌رئیسه قدرت تفویض اختیار ندارد!

مدیران فدراسیون فوتبال در روزهای گذشته به دنبال آن بودند تا با برگزاری جلسه هیات‌رئیسه به فعالیت منظمی در کسوت سرپرست نایب‌رئیسی تا موعد برگزاری مجمع مشروعیت بدهند. مرور دقیق‌تر مواد و بندهای موجود در اساسنامه فدراسیون فوتبال نشان می‌دهد که هیات‌رئیسه در این زمینه صاحب اختیار نبوده و تنها مجمع فدراسیون فوتبال می‌تواند به عنوان عالی‌ترین مقام تصمیم‌گیری در این‌باره نسبت به انتخاب یا عدم انتخاب گزینه پیشنهادی مهدی تاج تصمیم بگیرد.

مریم منظمی قرار بود در آخرین جلسه مجمع فدراسیون فوتبال که اواخر سال گذشته برگزار شد، برنامه‌های خود را به مجمع ارائه کند و رأی اعتماد بگیرد اما اشتباه عجیب هدایت ممبینی در زمینه عدم تشکیل کمیته انتخابات باعث شد تا عملاً شانس برگزاری مجمع انتخاباتی از بین برود. آنچه واضح است اینکه بیش از 3 ماه از فعالیت غیرقانونی منظمی در فدراسیون فوتبال می‌گذرد و باید دید آیا این‌بار هم کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه‌نگاری‌اش با فدراسیون فوتبال ایران این تخلف آشکار را اطلاع‌رسانی خواهد کرد و تغییری در ساختار مدیریتی فدراسیون شکل می‌گیرد یا خیر.

هیات‌ رئیسه فدراسیون فوتبال روز گذشته تشکیل جلسه داد و جالب آنکه گفته می‌شود مریم منظمی هم در این جلسه حضور یافته است. در دوره قبلی، عزیزی‌خادم به دلیل عدم درخواست تشکیل مجمع برای برگزاری جلسه رأی‌گیری مورد بازخواست اعضای هیات‌رئیسه قرار گرفت و حالا باید دید واکنش اعضای هیات‌رئیسه به تازه‌ترین تخلف شکل گرفته چه خواهد بود و سرنوشت منظمی در ساختار فدراسیون فوتبال چه می‌شود؛ به فعالیت خود کما فی‌السابق ادامه می‌دهد، جلسه مجمع برگزار و رأی اعتماد دریافت می‌کند و یا تاج به سراغ راه سوم و انتخاب سرپرست جدید می‌رود. آنچه مشخص است اینکه طی روزهای آینده در این‌باره باید رئیس فدراسیون فوتبال تصمیم نهایی خود را بگیرد.

💻منبع:فوتبال360   📸عکس:فدراسیون فوتبال

◾️با فوتبالز همراه شوید ◾️فوتبالز را در اینستاگرام دنبال کنید ◾️footballs.women@

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا